jak samemu położyć kafle

Jak samemu położyć kafelki?

Okazuje się, że samodzielne położenie kafelków wcale nie jest tak skomplikowane, jak komuś mogłoby wydawać się na samym początku. Trzeba tylko zastosować się do kilku najważniejszych zasad. O czym musisz pamiętać? Przeczytaj nasz poradnik, by wszystkiego się dowiedzieć.

Po co są stosowane kafelki?

Aktualnie nie brakuje osób decydujących się na kafelki. Szczególnie, że obecnie panuje coraz większa rywalizacja na rynku. Dlaczego o tym jednak wspominamy? Można wybrać akcesoria od naprawdę bardzo dobrych producentów – i to za relatywnie niewielkie pieniądze. Kafelki są często obecne chociażby w łazienkach itp. Z czego to wynika? W tego typu miejscach nie brakuje wody oraz wilgoci. Dobrze położone kafelki powodują, że dana ściana będzie natomiast odpowiednio zabezpieczona. Każdemu powinno zaś zależeć na tym aspekcie. Ściany w łazienkach są szczególnie narażone na zniszczenia. Można jednak zainwestować w porządne kafelki, które będą spełniały funkcję ochronną. Nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić te elementy na całej ścianie. Możesz także zdecydować się tylko na konkretne miejsca, które są szczególnie podatne np. na zachlapanie… Okazuje się, że można także liczyć na poprawę walorów wizualnych. W sklepach jest szeroka gama dostępnych produktów z tej kategorii. Można zatem wybrać takie kafelki, które będą nam pasowały pod wieloma względami.

Co przyda się w czasie realizowania pracy?

Musisz mieć m.in. dokładne narzędzia miernicze. Będą one potrzebne nie tylko do wykonania wstępnych pomiarów, ale także na dalszych etapach. Warto posiadać linijkę, metr, miarkę i sznur mierniczy. Przydaje się także poziomica, dzięki której kafelki będą położone profesjonalnie i równo. Dobrze jest mieć pod ręką ołówek (do zaznaczania). Jakie inne elementy są przydatne? Chodzi o narzędzie do przycinania kafelków, wiadro, krzyżyki dystansowe, gąbkę, ściągacz gumowy do spoin, szpachelkę, korytko i gumowy młotek. Nie możesz też zapominać o odpowiednich klejach (najlepiej zdecydować się na elementy gotowe do rozrobienia). Jak przygotować te produkty do pracy? Wsyp klej do wiadra z wodą według odpowiednich proporcji (są one podane na opakowaniu). Potem użyj mieszadła wolnoobrotowego do rozrobienia.jak samemu położyć kafelki

Wybierz odpowiednie materiały

Chcesz samodzielnie położyć kafelki w swoim domu albo mieszkaniu? Wiesz już, że produkty z tej kategorii są bardzo przydatne. I to na rozmaitych płaszczyznach. Na pewno warto zatem zdecydować się na odpowiednie materiały. Nie brakuje ich natomiast m.in. na stronie internetowej https://ceramixplytki.pl/. Możesz tam kupić kafelki od takich doświadczonych i znanych producentów, jak Paradyż, Ceramika Końskie, Ceramika Pilch, Ceramika Color, czy Cersanit… Wybór dobrej marki to gwarancja jakości. Na tym nie powinno się oszczędzać. Liczy się także odpowiedni projekt. Warto zatem wszystko dokładnie zmierzyć i zastanowić się nad liczbą oraz rozmiarami kafelków.

Kafelki – jak je położyć bez pomocy fachowca?

Masz odpowiednie narzędzia? Kupiłeś stosownie dużo kafelków? Teraz możesz przystąpić do właściwej pracy. Na początek trzeba przygotować ścianę. Jeśli powierzchnia jest porowata, to dobrym wyborem będzie emulsja gruntująca. Z kolei zaprawa wyrównująca jest stosowana, kiedy na ścianie nie brakuje nierówności. Podłoże powinno być też suche i odpylone.

Ściana jest już gotowa? W takim razie użyj linijki oraz sznura mierniczego do dokładnego wyznaczenia linii równoległej do podłogi. Następnie przybij listwę (nad poziomą linią). W czasie „montowania” kafelków bardzo ważne jest to, by nie przesadzać z klejem. Jaka ilość jest optymalna? Należy zadbać, by warstwa kleju szczelnie wypełniała powierzchnię pod kafelkami. Nadmiar tego produktu musi być zaś na bieżąco usuwany w czasie pracy. Jak można nanosić klej? Sposobów jest kilka. Możesz m.in. najpierw nakładać klej na ścianę, który będzie dociskany przez płytki. Jaka jest alternatywa? Możesz także rozprowadzić klej na ścianę oraz tak samo na płytkę.

Kafelki powinny być układane pojedynczo. Najpierw uporaj się z jednym elementem, a dopiero potem zabieraj się za kolejny. Płytka powinna być dokładnie umieszczona w danym miejscu. Pomiędzy tymi elementami muszą być stosowane krzyżyki dystansowe. W jakim celu używa się jednak tych elementów? Na skutek tego spoina pomiędzy kafelkami jest równa. Potem można używać młotka gumowego, by delikatnie docisnąć kafelki. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy wszystko jest rzeczywiście równo (np. przy pomocy poziomicy). Dzięki temu w razie czego będzie można szybciej i prościej wyeliminować błędy. Po zakończeniu układania zdejmij listwę i wyciągnij krzyżyki dystansowe. Nie zapomnij także o wykonaniu fugowania. O czym pamiętać? Wybrana fuga powinna być przygotowana wedle zaleceń producenta. Do nanoszenia spoiny możesz zastosować np. gumową szpachelkę. Powinna ona być nakładana na powierzchnię całych kafelek. Szczególnie zwracaj uwagę na miejsca pomiędzy płytkami. Kiedy wykonasz to zadanie, warto odczekać, a potem zmyć pozostałe zabrudzenia. W tym celu przygotuj sobie wiadro z letnią wodą i gąbkę.

Udostępnij