jak dobrać kafeli do wnętrza

Jak dobrać kafelki do wnętrza?

Wybór odpowiednich kafelek do konkretnego wnętrza stanowi niezwykle ważny aspekt. Od nich tak naprawdę zależy, jak będzie prezentowała się całość konkretnej przestrzeni. Na rynku producenci walczą między sobą o klientów, mając do zaoferowania stale to ciekawsze rozwiązania i jeszcze lepsze produkty. Jak więc dobrać kafelki ceramiczne do danego wnętrza? Na co zwrócić uwagę przy samym zakupie? Czym kierować się, by nadać konkretnemu miejscu zarówno doskonałego wyglądu, jak również i praktycznego zastosowania?

Kafelki na podłodze i na ścianie

Dziś na kafelki stawia coraz większa ilość osób. Wcześniej stanowiły one jedynie wypełnienie szpitali, sklepów czy restauracji, a do tego znajdowały się one jedynie w łazienkach i kuchniach, dziś rozwiązania te cieszą się bardzo dużą popularnością w każdym niemal miejscu domu, biura, sklepu czy innego obiektu użyteczności publicznej. Kafelki w zależności od tego, z czego są wykonane i jakie mają parametry sprawdzą się idealnie i w nowoczesnym salonie i w stylowej kuchni i w profesjonalnie urządzonym gabinecie prezesa. Jedno stanowi klucz – dobrać odpowiednie płytki do konkretnego pomieszczenia.

Jak ułożyć płytki?

Sposób ułożenia płytek w każdym przypadku może nadać im zupełnie innego wyglądu. Jeśli więc chcemy w danej przestrzeni zastosować płytki, powinniśmy przede wszystkim skupić się na tym, jaki chcemy uzyskać efekt, na czym nam zależy i co najbardziej nam odpowiada. Ważne jest samo ułożenie konkretnej płytki, a więc to, czy będziemy układać je jedna pod drugą czy może w formie rombów, jodełki i innych sposobów ich ułożenia. Jedna płytka ułożona w różny sposób może prezentować się zupełnie inaczej w każdym wydaniu. Dla przykładu, płytki kwadratowe możemy ułożyć na cztery sposoby. Układ prosty, czyli ten najbardziej popularny i najłatwiejszy w ułożeniu. Kafle układamy w rzędach, jeden pod drugim. Staramy się je ułożyć w taki sposób, aby docinki znalazły się w miejscach, które będą najmniej widoczne. Układ karo, czyli taki, gdzie siatka fug ustawiona jest pod kątem 45 stopni do samych ścian. Jest to dobre rozwiązanie dla przestrzeni wąskich,a  także i takich, w których występują nieregularne kształty. Takie ułożenie dodaje szyku i elegancji, jednak należy tutaj liczyć się z nieco większymi odpadami w postaci strat materiałów wynikających z docinania płytek. Kolejny układ, to mieszany, w którym łączymy większe płytki z tymi mniejszymi, tak aby uzyskać niezwykle ciekawy efekt. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w pomieszczeniach, w których występują regularne kształty. I czwarty układ – mijankowy, a więc przesuwa się każdy kolejny rząd płytek z przesunięciem o ⅓ ich długości lub ½ ich długości. Płytki prostokątne można układać klasycznie jedną pod drugą poziomo, pionowo, jedną pod drugą lub z przesunięciem o ½ lub ⅓ długości, w formie cegiełki, jodełki, w układzie naprzemiennym, w formie drabinki. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy tylko i wyłącznie od nas samych. 

Odpowiedni kolor płytek

Kolor ma niebywale duże znaczenie, jeśli chodzi o aranżację danego wnętrza. Często nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, że od samego koloru płytek, czy to na ścianie czy na podłodze może zależeć to, jak dane miejsce będzie wyglądać, jak będziemy się w nim czuć, jaki dana przestrzeń stworzy klimat. Zaleca się, aby jaśniejsze kolory dać do przestrzeni tych mniejszych, bo one optycznie tą przestrzeń powiększą, z kolei te ciemniejsze lepiej jest zastosować w miejscach, które są duże, przestronne. Można oczywiście łączyć ze sobą odpowiednie kolory, bowiem taki efekt może stworzyć naprawdę całkiem ciekawe rozwiązanie dosłownie dla każdego pomieszczenia. Bardzo dużą popularnością cieszy się podłoga na wzór drewna, a do tego małe, białe płytki. W tym zestawieniu zarówno mała, jak również i duża łazienka bez wątpienia może prezentować się po prostu fenomenalnie. 

Wzory na płytkach

Oprócz kształtu czy koloru, bardzo duże znaczenie ma również i wybór kafelek pod kątem ich wyglądu w kwestii wzoru lub jego braku. Można bowiem postawić na płytki gładkie, jak również i płytki ze wzorami. Tutaj mamy podobną zasadę, jak w przypadku kolorów. Płytki gładkie zdecydowanie bardziej sprawdzą się w małej przestrzeni, z kolei płytki ze wzorami będą stanowić bardzo dobry wybór w dużych przestrzeniach. Oczywiście wiele też zależy od kształtu pomieszczenia czy na przykład zastosowanego wzoru. Najważniejszą w tym wszystkim zasadą jest to, aby nie przytłoczyć danego miejsca i nie stworzyć kiczowatego efektu. To stanowi rzecz priorytetową  najważniejszą.

Wybór odpowiedniego sklepu z płytkami

Jednym z kluczowych elementów, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest sklep, który będzie nam takie płytki mógł zaoferować. Nie każdy jest sobie równy i nie w każdym otrzymamy to, na czym tylko nam zależy. Warto więc poszukać danych propozycji, porównać je, zobaczyć, wachlarz ofertowy, sprawdzić ceny. Dopiero kiedy będziemy mieli pewność, że dane rozwiązanie sprawdzi się właśnie w naszej przestrzeni, wówczas możemy dokonać już tego ostatecznego zakupu.

Udostępnij